wstecz

Główna

Gdzie i jak

Historia

Literatura

Galeria 1

Varia

Linki

Napisz !

Najnowsza historia Stonehenge

 

21.06.2005

Dziennik on-line Polskiej Agencji Prasowej z
2004-06-21 godz. 09:42:

Około 21 tysięcy ludzi zebrało się wokół kamiennego kręgu Stonehenge w południowej Anglii, by powitać świt najdłuższego dnia w roku.
W poniedziałek przypada przesilenie letnie, czyli moment największego odchylenia Słońca od równika. Noc na półkuli południowej i dzień na północnej są najkrótsze w roku.


20.06.2005

Wielka Brytania: "Kamienna noc druidów"

fot.AFPTysiące druidów i turystów będzie mogło obchodzić letnie przesilenie dnia z nocą w historycznym kręgu Stonehenge. Brytyjskie władze zezwoliły na to po raz pierwszy od 16 lat.

W 1985 roku, podczas ceremonii na terenie liczącego 5 tys. lat kamiennym kręgu, doszło do starć z policją.

Od wieków Stonehenge intryguje swoją tajemniczą atmosferą i pochodzeniem. Nie wiadomo, jakie miało być przeznaczenie kamiennego kręgu - czy miał być świątynią, swoistym cmentarzem, czy kalendarzem? Zgodnie z ostatnimi badaniami przynajmniej raz odbyła się tam publiczna egzekucja. Zdaniem Henrietty Lilley z Zakonu Druidów Stonehenge "ma wyjątkową atmosferę. Jest naładowane jakąś energią. - Uważam, że ta energia znajduje się w samych kamieniach. Sprawia, że wszyscy doskonale się tam czują. Ma się wrażenie kontaktu, i całkowitej jedności z naturą, a także z samymi kamieniami. To wspaniałe uczucie - mówiła Lilley.
(RMF, interia.pl, 20.06.200022:35)
 


12.05.2005

Kamienny krąg w Stonehenge będzie otwarty w letnie przesilenie

Po raz pierwszy od szesnastu lat, Stonehenge - kultowy obiekt w Wielkiej Brytanii będzie dostępny dla wszystkich chętnych 21 czerwca. Do kamiennego kręgu nie będzie można co prawda wnosić sprzętu grającego ani wprowadzać zwierząt, jednak dostęp dla ludzi ma być nieograniczony.

Normalnie Stonehenge jest otwarty codziennie. W latach osiemdziesiątych kamienny krąg zamknięto jednak na dzień przesilenia, bo tłumne świętowanie suto okraszone alkoholem i narkotykami rok w rok kończyło się gwałtownymi bójkami
. (interia.pl)
 


21.04.2005

Stonehenge kolejny raz na znaczku.

kliknij by powiększyćPoczty brytyjska i australijska z okazji otwarcia w Sydney międzynarodowej wystawy znaczków Pacific Explorer wydały wspólnie 21 kwietnia 2005 serię przedstawiającą znajdujące się w tych krajach obiekty z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization; Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). Oprócz Stonehenge, w serii są znaczki przedstawiające między innymi Mur Hadriana, Pałac Blenheim znajdujący się niedaleko Oxfordu i australijski Uluru-Kata Tjuta. Na fotografii od lewej: wersja brytyjska i australijska.

za www.royalmail.com oraz
BBC News news.bbc.co.uk 24 April, 2005 (pełny tekst)


16.03.2005

English Heritage – rząd opóźnia budowę centrum turystycznego „Stonehenge”.


English Heritage (organizacja zarządzająca obiektem) apeluje do rządu o szybkie podjęcie decyzji na temat nowej organizacji ruchu drogowego w sąsiedztwie Stonehenge. Blokowane jest w ten sposób rozpoczęcie budowy nowego, wartego 67 milionów funtów centrum turystycznego. Według BBC opóźnienie ogłoszenia planów inwestycji drogowych spowodowane jest nadchodzącymi wyborami i nie należy oczekiwać podjęcia jakichkolwiek decyzji do przełomu lata i jesieni bieżącego roku. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk  16 March, 2005
 


27.01.2005

Apel National Trust w sprawie Stonehenge.

Fiona Reynolds, generalny dyrektor National Trust zaapelowała do rządu Wielkiej Brytanii o przyspieszenie prac i wydanie decyzji odnośnie budowy tunelu i centrum turystycznego przy Stonehenge. W liście otwartym do Sekretarza Transportu Alistaira Darlinga pisze, że pomimo tego, iż decyzje powinny były zapaść we wrześniu 2004 nadal niejasne są losy szacowanej na prawie 200 milionów funtów inwestycji. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk  27 January, 2005

 


21.12.2004

Zimowe przesilenie w Stonehenge

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych tłum około sześciuset osób zebrał się 21 grudnia przy Stonehenge aby obserwować wschód słońca.
Dzień zimowego przesilenia jest najkrótszym dniem roku. Niestety, jak powiedział Peter Carson, dyrektor Stonehenge, pogoda nie sprzyjała obserwacjom. Wyjątkowo niskie chmury zasłoniły po prostu widok.

Zwykle około 300, 400 osób przyjeżdża tego dnia roku do Stonehenge. Wyjątkowe tegoroczne zainteresowanie zjawiskiem dyrektor Carson tłumaczy zwiększającą się popularnością samego obiektu. Szerokim echem w środkach masowego przekazu odbiła się także dyskusja na temat planowanej budowy centrum turystycznego obok kromlechu.

Podczas letniego przesilenia do Stonehenge przyjeżdża ponad 20 tysięcy osób. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk  21 December, 2004

 


26.10.2004

Przewodniczący Salisbury District Council wyraził swoje rozczarowanie w związku z wynikiem konsultacji społecznej dotyczącej centrum turystycznego Stonehenge.

Radny Kevin Wren powiedział BBC Radio Wiltshire: "Jestem w oczywisty sposób rozczarowany. Oczekiwałem większego odzewu." 

Około 400 osób wypowiedziało się na temat planowanej od trzech lat budowy Centrum turystycznego wokół Stonehenge, którego koszt oszacowano na 67 milionów funtów. W jednopiętrowym budynku centrum znajdującym się ponad 3 kilometry od kręgu mieścić się mają m.in. kawiarnia i stacja kolejowa. Wspomniana linia kolejowa ma zabierać turystów na 25-minutową przejażdżkę z centrum turystycznego do kręgu. 
Plany zostały przekazane lokalnemu samorządowi i oczekuje się, że decyzja zostanie podjęta w 2005. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk 26 October, 2004

 


14.08.2004

Borsuki zagrażają Stonehenge.

borsuk Wzmożona aktywność tych nocnych ssaków narusza stan wielu obiektów archeologicznych na równinie Salisbury. W szczególnym niebezpieczeństwie znalazły się liczne płytkie groby stojące na drodze tym kopiącym nory i podziemne korytarze zwierząt.
Zagrożenie okazało się na tyle poważne iż skłoniło brytyjskie ministerstwo obrony (jest właścicielem większości terenów) do podjęcia kroków mających na celu rozwiązanie problemu.
"Przenieśliśmy już borsuki z dwóch obiektów leżących na północ od Stonehenge" powiedział agencji Reutera Ian Barnes, jeden z czterech archeologów zatrudnionych przez ministerstwo.

Borsuki nie maja naturalnych wrogów w środowisku i są od 1992 roku pod ochroną prawa. (pełny tekst)

Reuters 10 August 2004 


07.2004

Artykuł z tygodnika Wprost numer: 28/2004 (1128):

Łucznicy z Boscombe

Wiemy już, kim byli budowniczowie kamiennego kręgu Stonehenge Czarnoksiężnik Merlin ustawił kamienie w Stonehenge, jak uważano w średniowieczu? Niekoniecznie, raczej w rachubę wchodziła rzetelna praca robotników budujących kanały ściekowe w Boscombe w Wiltshire, niedaleko słynnego kamiennego kręgu Stonehenge. Odkryto tam niedawno zbiorowy grób, a w nim siedem szkieletów. Badania instytutu Wessex Archaeol-ogy pozwoliły ustalić, kim naprawdę byli twórcy tajemniczej konstrukcji na równinie Salisbury w Anglii. Wiemy, że osoby pochowane w latach 2300-2500 p.n.e. były dość zamożne i najprawdopodobniej pochodziły z Walii. (dalej)


27.06.2004

Od 11 czerwca na stronie English Heritage dostępna jest niezwykła prezentacja Stonehenge. Korzystając z interaktywnej mapy, nie wstając od komputera, możemy zwiedzić sam obiekt oraz otaczający go teren. W sumie na mapie umieszczono obiekty znajdujące się na obszarze 26 kilometrów kwadratowych. Na stronie znaleźć możemy oprócz opisów, zdjęć i rycin przedstawiających kolejne fazy budowy, także film ukazujący Stonehenge z lotu ptaka. Interaktywna mapa dostępna jest pod adresem:  www.english-heritage.org.uk/filestore/stonehengeinteractivemap/index.html


27.06.2004

Arcydruid żąda zwrotu Stonehenge.

    Dr Robyn Lewis, arcydruid Walii, stwierdził w liście napisanym do brytyjskiej gazety Daily Telegraph, iż sprawa zwrotu monumentu Walii powinna być raz jeszcze wzięta pod uwagę.
 Swoje stanowisko arcydruid uzasadnia ostatnimi odkryciami archeologicznymi w Boscombe Down. Znaleziony tam grób zawierał szczątki siedmioroga ludzi (trzech mężczyzn, nastolatka i trójki dzieci) nazwanych od znalezionych przy nich krzemiennych grotów - łucznikami z Boscombe. Wyniki analiz jakim zostały poddane (szczególnie zęby) mają być dowodem na ich walijskie pochodzenie.
Również część kamieni użytych do wzniesienia Stonehenge pochodzi z walijskich gór Preseli, zauważa arcydruid. 
Dr Lewis oczekuje oficjalnej reakcji ze strony English Heritage. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk 22 June, 2004


22.06.2004

Co o najkrótszej nocy w Stonehenge pisały polskie portale internetowe. Dla spostrzegawczych: proszę znaleźć istotne różnice:)

Onet.pl

Ponad 20 tys. ludzi witało Słońce w Stonehenge


Około 21 tysięcy ludzi zebrało się wokół kamiennego kręgu Stonehenge w południowej Anglii, by powitać świt najdłuższego dnia w roku.

W poniedziałek przypada przesilenie letnie, czyli moment największego odchylenia Słońca od równika. Noc na półkuli południowej i dzień na północnej są najdłuższe w roku.
Z tej okazji co roku do Stonehenge zjeżdżają nie tylko miłośnicy astronomii czy turyści, ale też zwolennicy New Age, magii i dawnych wierzeń. Dlatego tańce i śpiewy zgromadzonych miały w sobie coś z pogańskich obrzędów.
Porządku pilnowało 150 policjantów, którzy aresztowali wiele osób, łamiących zakaz wchodzenia na liczącą pięć tysięcy lat budowlę.
Nie doszło do większych starć, jak zdarzało się w poprzednich latach. W tym roku zaostrzono kontrole - każdy z przyjezdnych musiał się liczyć z przeszukaniem. Można było mieć przy sobie alkohol, ale tylko w niewielkiej ilości.
Pochodzący z ok. 2800 roku p.n.e. kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge - w tym kamienny ołtarz - został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu Słońca i innych ciał niebieskich. Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny charakter budowli.
PAP, mat /2004-06-21 09:45:00

Interia.pl

Powitanie Słońca w Stonehenge

kliknij by powiększyć Około 21 tysięcy ludzi zebrało się dzisiaj wokół kamiennego kręgu Stonehenge w południowej Anglii, by powitać świt najdłuższego dnia w roku.

Dzisiaj przypada przesilenie letnie, czyli moment największego odchylenia Słońca od równika. Noc na półkuli południowej i dzień na północnej są najdłuższe w roku.
Z tej okazji co roku do Stonehenge zjeżdżają nie tylko miłośnicy astronomii czy turyści, ale też zwolennicy New Age, magii i dawnych wierzeń. Dlatego tańce i śpiewy zgromadzonych miały w sobie coś z pogańskich obrzędów.
Porządku pilnowało 150 policjantów, którzy aresztowali wiele osób, łamiących zakaz wchodzenia na liczącą pięć tysięcy lat budowlę.
Nie doszło do większych starć, jak zdarzało się w poprzednich latach. W tym roku zaostrzono kontrole - każdy z przyjezdnych musiał się liczyć z przeszukaniem. Można było mieć przy sobie alkohol, ale tylko w niewielkiej ilości.
Pochodzący z ok. 2800 roku p.n.e. kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge - w tym kamienny ołtarz - został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu Słońca i innych ciał niebieskich. Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny charakter budowli.
(PAP) 21.06.2004 11:10

Wirtualna Polska

Powitanie Słońca w Stonehenge

kliknij by powiększyć. Copyright The Associated Press Około 21 tysięcy ludzi zebrało się wokół kamiennego kręgu Stonehenge w południowej Anglii, by powitać świt najdłuższego dnia w roku

W poniedziałek przypada przesilenie letnie, czyli moment największego odchylenia Słońca od równika. Noc na półkuli południowej i dzień na północnej są najdłuższe w roku. 
Z tej okazji co roku do Stonehenge zjeżdżają nie tylko miłośnicy astronomii czy turyści, ale też zwolennicy New Age, magii i dawnych wierzeń. Dlatego tańce i śpiewy zgromadzonych miały w sobie coś z pogańskich obrzędów. 
Porządku pilnowało 150 policjantów, którzy aresztowali wiele osób, łamiących zakaz wchodzenia na liczącą pięć tysięcy lat budowlę. 
Nie doszło do większych starć, jak zdarzało się w poprzednich latach. W tym roku zaostrzono kontrole - każdy z przyjezdnych musiał się liczyć z przeszukaniem. Można było mieć przy sobie alkohol, ale tylko w niewielkiej ilości. 
Pochodzący z ok. 2800 roku p.n.e. kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge - w tym kamienny ołtarz - został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu Słońca i innych ciał niebieskich. Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny charakter budowli.
(mj)PAP 09:45
 

Wiadomosci.tvp.pl

Stonehenge powitało świt.

Zobacz filmOkoło 21 tysięcy ludzi zebrało się w poniedziałek wokół kamiennego kręgu Stonehenge w południowej Anglii, by powitać świt najdłuższego dnia w roku.
W poniedziałek przypada przesilenie letnie, czyli moment największego odchylenia Słońca od równika. Noc na półkuli południowej i dzień na północnej są najdłuższe w roku.
Z tej okazji co roku do Stonehenge zjeżdżają nie tylko miłośnicy astronomii czy turyści, ale też zwolennicy New Age, magii i dawnych wierzeń. Dlatego tańce i śpiewy zgromadzonych miały w sobie coś z pogańskich obrzędów.
Porządku pilnowało 150 policjantów, którzy aresztowali wiele osób, łamiących zakaz wchodzenia na liczącą pięć tysięcy lat budowlę.
Nie doszło do większych starć, jak zdarzało się w poprzednich latach. W tym roku zaostrzono kontrole - każdy z przyjezdnych musiał się liczyć z przeszukaniem. Można było mieć przy sobie alkohol, ale tylko w niewielkiej ilości.
Pochodzący z ok. 2800 roku p.n.e. kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge - w tym kamienny ołtarz - został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu Słońca i innych ciał niebieskich.
Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny charakter budowli. ( zobacz video: film.asf  0.98MB)
 


03.06.2004

Summer Solstice 2004 - najkrótsza noc w Stonehenge.

English Heritage (organizacja rządowa administrująca Stonehenge) ogłosiła warunki uczestnictwa w uroczystościach związanych ze świętowaniem letniego przesilenia.
Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 22.00 w niedzielę (20.06.04) do 9.00 w poniedziałek. (pełny tekst)
www.english-heritage.org.uk

 


17.02.2004

Kontrowersje wokół tunelu.

Plany budowy tunelu pod Stonehenge poddane zostały pod ocenę opinii publicznej.

Proponowane rozwiązanie   Zgodnie z planem aby zredukować wpływ ruchu kołowego na zabytkowy obiekt planuje się poprowadzić odcinek autostrady A303 tunelem o długości 2,1 km (1,3 mili). Realizacja projektu kosztować ma 193 miliony funtów.

Propozycja budowy tunelu spotkała się z szeroką aprobatą, aczkolwiek niektórzy uważają iż planowany tunel jest zbyt krótki.
Organizacja o nazwie Campaign to Protect Rural England (CPRE, www.cpre.org.uk) twierdzi, iż to co planuje rząd nie jest wystarczające.
Twierdzą oni, ze budowa tunelu w planowanej obecnie długości będzie miała destrukcyjny wpływ na sama budowlę oraz na otaczający ją teren.
Paul Hamblin, szef do spraw transportu w CPRE przyznaje, że sam tunel jest konieczny, dodaje jednak: "Budując nowe drogi powinniśmy wszyscy zrobić co w naszej mocy aby powstawały one w zgodzie ze standardami ochrony środowiska. Rząd powinien bardziej się postarać by znaleźć rozwiązanie umożliwiające budowę dłuższego tunelu."

Również National Trust (www.nationaltrust.org.uk) wzywa rząd do budowy dłuższego tunelu.Źródło: www.telegraph.co.uk
Dyrektor Martyn Heighton twierdzi, że opinia publiczna powinna wziąć pod rozwagę czy proponowany tunel jest wystarczająco długi aby "chronić i wzmacniać nastrój miejsca i krajobrazu oraz korzystny z punktu widzenia archeologii." 
Stwierdził także, ze Trust zaniepokojony jest tym, że wyloty tunelu umiejscowione zostaną w ważnych archeologicznie miejscach, aleja łącząca obiekt z rzeką Avon nadal będzie przecięta autostradą A303 a dodatkowe miejsca będą nękane przez ruch na niej.

English Heritage (organizacja zarządzająca Stonehenge która sponsorowana jest przez Departament Kultury, Mediów i Sportu przy rządzie Wielkiej Brytanii, www.english-heritage.org.uk) popiera dotychczasowy projekt Agencji ds. Autostrad (Highways Agency, www.highways.gov.uk).
Jej przedstawiciele mówią, że realizacja projektu w jego dotychczasowej postaci ochroni obiekt przed "tłokiem i wrzawą dwudziestego pierwszego wieku i da mu godną oprawę na jaką zasługuje".
Jeśli plany zostaną zaakceptowane prace rozpoczną się w 2005 roku.

Widok z południa

Widok po zbudowaniu tunelu

 Widok z południa.

 Widok po wybudowaniu tunelu

Tunel w datach.
1986 - UNESCO umieszcza Stonehenge na liście obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturowego.
1995 - Konferencja w sprawie Stonehenge proponuje 4 kilometrowy tunel. Rząd optuje za znacznie krótszym.
1999 - Rząd ogłasza trasę tunelu.
2002 - Rząd zmienia plany i proponuje krótsze rozwiązanie.
2003 - Opublikowane zostają plany inwestycji.
17.02.2004 - Projekt budowy poddany ocenie opinii publicznej.

Za BBC News Tuesday, 17 February, 2004  www.bbc.co.uk

 


11.2003

Lucznik z Amesbury  (fragment)


Niemcy zostawili Anglikom pamiatki sprzed 2000 lat 

    (...)Grób rzeczywiście znajdował się bardzo blisko najsłynniejszego kręgu na świecie. Co więcej – Łucznik z Amesbury żył w okresie, kiedy w Stonehenge zaczęto ustawiać wielkie kamienne bloki. Przedtem to miejsce kultu opasywał jedynie rów i wal ziemny. Czy mężczyzna był rzeczywiście ważną osobistością – planującą, a może nadzorującą budowę? Czy w ogóle przyłożył do niej rękę?

Wyniki badania kości i zębów Łucznika wywołały sensacje na skale światową. Mężczyzna, który mógł mieć ważny udział w budowie słynnego megalitycznego kręgu w dolinie Salisbury, wcale nie pochodził z Wysp Brytyjskich. Przybył tam spod Alp. (pełny tekst)

Joanna Hartwig
Polityka nr 11/2003 (2392)  

do góry


17.11.2003

Dowód na związek starożytnych Szkotów z budowniczymi Stonehenge.

     W wyniku badań przeprowadzonych przez naukowców z Glasgow okazało się, ze wyżłobione w kamieniach Stonehenge wizerunki siekier przypominają te znalezione na kamieniach w szkockim Argyll. Doktor Allison Sheridan z National Museums of Scotland twierdzi, iż to odkrycie oraz fakt, że żłobienia zostały wykonane w tym samym okresie około 1800 lat p.n.e. świadczy o związkach pomiędzy budowniczymi kręgu a Szkotami.
Oba miejsca mają upamiętniać miejsce spoczynku ważnych w ówczesnym społeczeństwie osobistości.
Tego rodzaju symbole były oznaką władzy i prestiżu. Dr Sheridan przypuszcza, że mieszkańcy okolic Stonehenge mogli kontrolować np. handel cyną i jej transport do europy.

Doktor Caroline Sleith, dyrektor wydziału archeooptyki (archaeoptics) w Glasgow zajmująca się laserowym skanowaniem 3D i kierująca pracami tego wydziału w Stonehenge ma nadzieję, że badania te zapoczątkują dalsze odkrycia w Szkocji.

kliknij by powiekszycWizerunki toporków i sztyletu po raz pierwszy zostały zauważone ponad 50 lat temu lecz do tej pory nikt nie zajmował się ich szczegółowym badaniem.
Badacze zeskanowali istniejące dziś żłobienia i porównali je z ich zdjęciami zrobionymi w latach pięćdziesiątych. Okazało się, że uległy one znacznej erozji. Przypuszcza się, iż nastąpiło to w wyniku dotykania ich przez tysiące ludzi.
Być może jest to jakiś argument usprawiedliwiający zamknięcie bezpośredniego dostępu do kręgu?


Najbardziej znanymi żłobieniami są te odkryte w 1953 roku przez Richarda Atkinsona przedstawiające sztylet i 14 toporków. Znajdują się one na wewnętrznej części kamienia (sarsenu) nr 53.

Na podstawie: Stephen Steward "Ancient Scots link to Stonehenge; Evidence of sophisticated relationship with builders of monument" The Herald, Glasgow 17.11.2003

 


30.10.2003

Laser pomaga w odkryciu tajemnicy Stonehenge

Brytyjscy archeolodzy wykorzystali lasery, by rzucić światło na tajemnicę Stonehenge, kamiennego kręgu na Wyspach. Jak ujawnił jeden z uczestników badań, dzięki użyciu lasera wykryto niewidziane dotychczas żłobienia na kamieniach. 

- Odkryliśmy dwie wyrzeźbione w głazach siekiery, rysunki o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. Znajdują się one na powierzchni Stonehenge i nie są widzialne gołym okiem. Być może gdybyśmy użyli tej samej techniki laserowego skanowania do zbadania wszystkich kamieni, mogłoby to pomóc w zrozumieniu, w jakim celu wzniesiono Stonehenge, a nawet zmienić nasze spojrzenie na kamienny krąg - mówi Tom Goskar.

Archeolodzy ustalili, że pierwsze z kamieni kręgu postawiono 4 tysiące lat temu. Wciąż jednak nie wiadomo, po co i dlaczego. Być może dzięki nowoczesnym technikom tajemnica Stonehenge, przyciągającego ludzi z całego świata jak magnes, zostanie wreszcie rozwikłana
. (Interia.pl) 


20.10.2003

Tajemnice Stonehenge 

kliknij by powiekszycNa głazach, z których zbudowany jest Stonehenge, znajdują się niewidoczne dla ludzkiego wzroku wizerunki toporów - ujawniły badania angielskich uczonych z Wessex Archaeology. Naukowcy zbadali za pomocą lasera 3 z 83 bloków prehistorycznego monumentu. Na jednym z głazów znaleźli dwa niespełna 10-centymetrowej wielkości przedstawienia ostrzy z brązu. Nie można ich zobaczyć gołym okiem, ponieważ w ciągu tysięcy lat, które upłynęły od ich wykucia, ryty uległy zatarciu. Odkrycie sugeruje, że takich obrazów może być znacznie więcej, należy jedynie zbadać powierzchnię pozostałych bloków. W epoce brązu wizerunki toporów często wykuwano na kamieniach wkładanych do grobów. Według uczonych może to oznaczać, że po 1800 r. p.n.e. (bo wtedy powstały ryty) Stonehenge pełnił funkcję sanktuarium ku czci zmarłych.


Artykuł ukazał się w tygodniku Newsweek Polska, w numerze 45/03 na stronie 85

 


11.07.2003

News z Polskiej Agencji Prasowej.

    Stonehenge, antyczny monument w południowej Anglii, przedstawia kobiece genitalia – stwierdzili kanadyjscy naukowcy.

Badacze doszukali się osobliwego kształtu w ułożeniu głazów widzianych z góry. Ich zdaniem układ przypomina kobiece genitalia. O swojej teorii piszą na łamach lipcowego „Journal of the Royal Society of Medicine”.

„Antyczne społeczności czciły Matkę Ziemię. Stonehenge mogło przedstawiać symboliczne wydanie przez nią na świat roślin i zwierząt, od których ludzie ci byli zależni. Monument jest więc hołdem złożonym Matce Ziemi” – twierdzi profesor Anthony Perks z University of British Columbia. 
 

News agencji Reuters
09.07.2003
Nowe spojrzenie na Stonehenge
Najsłynniejsza budowla megalityczna świata, kamienny krąg Stonehenge w południowej Anglii, to olbrzymi pomnik wystawiony płodności - zapewnia prof. Anthony Perks, ginekolog z Uniwersytetu Brytyjskiej Columbii w Kanadzie. W "Journal of the Royal Society of Medicine" uzasadnia, że tajemnicza budowla oglądana z lotu ptaka do złudzenia przypomina kobiece narządy rodne ze wszystkimi anatomicznymi szczegółami. "W pradawnych społecznościach rozpowszechniona była idea bogini Matki Ziemi. Ścieżka prowadząca do kamiennego kręgu mogła reprezentować drogę, którą przybywa nowe życie, a całość - symbolizować moment narodzin roślin i zwierząt, od których zależał byt ludzi" - pisze Perks w tekście zatytułowanym "Stonehenge: podejście medyczne". W świetle innych hipotez było to obserwatorium nieba, świątynia albo miejsce magicznych obrzędów.


O tym, że nie jest to żadne nowe odkrycie przeczytać można tu.


21.06.2003
 kliknij by powiększyć!
Świt w Stonehenge.

     Około trzydziestu tysięcy ludzi powitało świt najdłuższego dnia roku w Stonehenge w południowej Anglii.Turyści, współcześni druidzi i wyznawcy New Age tarczę słoneczną przywitali waleniem w bębny, śpiewem i okrzykami. Po raz pierwszy od lat była piękna pogoda, a słońce wyszło na niebo bez jednej chmury.

     Liczący około czterech tysięcy lat kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge - w tym kamienny ołtarz - został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu ciał niebieskich.
Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny wymiar.
(Wirtualna Polska, PAP)

do góry


09.03.2003

Łucznik z Amesbury 

Czy Stonehenge było jednym z pierwszych obserwatoriów astronomicznych? 

       Megalityczny krąg Stonehenge mógł zostać stworzony przez bogatego przybysza z Alp. Pięć kilometrów od słynnej budowli odnaleziono niedawno dwa groby z epoki kamiennej, a w nich szczątki ojca i syna. Analiza składu szkliwa zębów wykazała, że starszy mężczyzna pochodził z obszaru dzisiejszej Szwajcarii, Austrii lub Niemiec. Archeolodzy nie wykluczają, że właśnie on mógł stworzyć tajemniczą budowlę będącą jednym z najstarszych zabytków Anglii. 
Obok szkieletu ojca znaleziono groty strzał i bransolety usztywniające nadgarstek. Łucznik - tak archeolodzy zaczęli nazywać mężczyznę - w dniu śmierci miał 35-50 lat. Został pochowany 4300 lat temu, co znaczy, że żył w okresie powstawania kamiennego monumentu. W jego grobie archeolodzy odkryli ponad sto przedmiotów, między innymi miedziane noże, uznawane za niesłychanie rzadkie w tamtym okresie, złote kolczyki oraz puchary. Metalowe przedmioty należą do najstarszych, jakie odnaleziono w Wielkiej Brytanii. Według archeologa Andrew Fitzpatricka z Wessex Archaeology, firmy prowadzącej wykopaliska, łucznik z Amesbury (to miejscowość w pobliżu monumentu) musiał być niezwykle ważną osobą. Archeolodzy, łącząc informacje o czasie, w którym żył, i bogactwie, jakie zgromadzono w jego grobie, zaczęli się zastanawiać nad udziałem mężczyzny w powstaniu monumentu. 

      Stonehenge, obiekt stworzony z gigantycznych kamieni, jest jedną z najbardziej tajemniczych budowli na ziemi. Znajduje się 13 km na północ od Salisbury, na południu Anglii. Powstawał w późnym neolicie i wczesnej epoce brązu. Budowę rozpoczęto 5 tys. lat temu. Wykopano kolisty rów i usypano ziemny wał otaczający obszar o średnicy około stu metrów. Wewnątrz okręgu wykopano 56 niedużych dołów, w których prawdopodobnie umocowano drewniane pale. Między rokiem 2900 p.n.e. a 2400 p.n.e. w niektórych dołach składano popiół, który mógł pochodzić z rytualnych kremacji ciał. 
      Dopiero tysiąc lat później wzniesiono potężny krąg połączonych z sobą głazów, a wewnątrz niego twór w kształcie podkowy, składający się z dziesięciu kamieni o wysokości do siedmiu metrów i wadze około 50 ton. Na każdej parze megalitów ułożono kamienne płyty. 

    Nie wiadomo, kiedy Stonehenge przebudowano, ustawiając budowlę na linii wschód-zachód. Wytyczono drogę, która w czasie letniego przesilenia znajdowała się na osi wschodzącego słońca. Czy Stonehenge służyło jako obserwatorium astronomiczne? Czy dzięki niemu dawni rolnicy wiedzieli, kiedy obsiewać pola? Czy było miejscem kultu? Jego przeznaczenie pozostaje zagadką. Podobnie jak rola, jaką tajemniczy przybysz i jego syn odegrali podczas budowy kamiennego kręgu.

pozycja słońca w dniu przesilenia letniego

Marek Matacz Tygodnik "Wprost", Nr 1058


22.12.2002

Pod kamiennym kręgiem

Rząd brytyjski zdecydował o wybudowaniu tunelu pod Stonehenge, historycznym miejscem kultu Słońca i Nieba. Kosztem prawie 200 mln funtów władze postanowiły przebudować fragment autostrady A-303 przebiegający obok liczącego 5 tys. lat kamiennego kręgu. Ta decyzja to zwieńczenie kilkunastoletniej dyskusji o potrzebie ochrony Stonehenge. Już 13 lat temu brytyjski parlament uznał za "hańbę narodową" fakt, że tuż obok kręgu biegnie uczęszczana autostrada. Prace drogowe mają się rozpocząć za dwa lata i zostaną ukończone w 2008 r. "Wreszcie będziemy mogli stworzyć centrum dla turystów na światowym poziomie" - powiedziała Tessa Blackstone, brytyjska minister sztuki.
(WAK)Tygodnik "Wprost", Nr 1047 (22 grudnia 2002)

 


15.10.2002

Tradycyjne metody uprawy roli wracają na tereny przyległe do Stonehenge.

Countryside Stewardship to rządowy program, który ma na celu ochronę historycznie i archeologicznie ważnych terenów przed ich dalszą degradacją a także przywrócenie możliwie naturalnego środowiska dla zamieszkujących tam dzikich zwierząt.
Grunty orne wśród których znajdują się liczne kopce i kurhany maja zostać przekształcone w łąki. 
Michael Meacher, minister środowiska, 15 października 2002 osobiście podpisał w Wiltshire pierwszą umowę z farmerem przyłączającym się do programu.
Minister Meacher odwiedził Boreland Farm, nieopodal Stonehenge aby zobaczyć tereny które zastaną nim objęte. 
Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 500 milionów funtów. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk 15 October, 2002

 


07.07.2002

Opowieść łucznika (fragment)
Groby sprzed blisko pięciu tysięcy lat są świadkami narodzin europejskiego świata biednych i bogatych.


    Mimo zmęczenia przybysze wyglądali dostojnie. Bursztynowe guzki naszyte na ubrania odbijały promienie słońca. W dłoniach trzymali łuki, a na szyjach połyskiwały złote naszyjniki. Spośród zabudowań wyszło dwóch mężczyzn, strojem do złudzenia przypominających przybyszów. Po krótkiej wymianie gestów było jasne, że nadeszli przyjaciele. 
Kim byli strojni wojownicy, udało się ustalić, badając pochówek mężczyzny odkryty w maju w pobliżu niewielkiego angielskiego miasteczka Amesbury. Nowe znalezisko potwierdza rewolucyjną teorię, według której już blisko 5 tys. lat temu, na długo przed pojawieniem się arystokracji, powstały pierwsze elity społeczne. Posługiwały się jednym, wspólnym dla klasy uprzywilejowanych językiem znaków i symboli. 

     Na terenie niemal całej Europy pojawiły się grupy ludzi odróżniające się od współplemieńców. Inaczej zdobili swoje szaty, nosili bogatą biżuterię, odprawiali tajne obrzędy. Potrafili też obrabiać miedź i złoto, wytwarzać alkohol i ochraniać innych przed zbójcami. To wojownicy - pierwsze elity wykształcone przez naszych praprzodków. 
Grób, którego odkrycie rzuciło nowe światło na dzieje Europejczyków, znaleziono 5 km od słynnego megalitycznego sanktuarium Stonehenge w W. Brytanii. Jego "lokatorem" był prawdopodobnie polujący za pomocą łuku myśliwy-wojownik. W chwili śmierci mężczyzna miał 35-50 lat. Ułożono go na lewym boku, z głową skierowaną na północ. Miał podkurczone nogi, prawdopodobnie związane. Pochowano go z przedmiotami, które świadczyły o jego wysokiej pozycji społecznej. Głównie były to wyroby metalowe, dostępne jedynie dla elity - trzy miedziane sztylety oraz dwie złote zapinki z cienkiej blaszki, noszone na puklach włosów. 

     Znalezione w grobie groty strzał, krzemienne noże do oprawiania zwierzyny i kamienne płytki chroniące nadgarstek przed uderzeniem cięciwy łuku wiele mówią o codziennych zajęciach ich właściciela. Żyjący ok. 2300 roku p.n.e. człowiek był myśliwym-wojownikiem, ale prawdopodobnie parał się też sztuką obrabiania metalu. Znalezione w grobie kamienne kowadełko służyło do rozbijania grudek złota lub miedzi. Wśród przedmiotów, w które zaopatrzono mężczyznę na ostatnią drogę, znalazło się także pięć pucharów w charakterystycznym kształcie odwróconego dzwonu. Zrobiono je ze złocistobrązowej gliny i ozdobiono wzorem wyrytym ostrym narzędziem. (pełny tekst)
Anna Piotrowska

Groby sprzed blisko pięciu tysięcy lat są świadkami narodzin europejskiego świata biednych i bogatych.

Artykuł ukazał się w tygodniku Newsweek Polska, w numerze 28/02 na stronie 70

do góry


21.06.2001
Proszę porównać poniższe notatki. Pochodzą one z serwisów Wirtualnej Polski i Onet.pl. Obie z 21 czerwca 2001. Źródłem obu jest IAR.


Najkrótsza noc - w Stonehenge

Prawie 13 tys. osób przyjechało do Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Zamierzają spędzić tam najkrótszą noc w roku. W Stonehenge znajduje się zbudowany parę tysięcy lat temu olbrzymi krąg kamienny - jedna z najstarszych zachowanych do dzisiejszych czasów budowli megalitycznych. Dla starożytnych Celtów, noc 21 czerwca była nocą świętą i wewnątrz kręgów odprawiali rytuały związane z letnim przesileniem.

Nawiązując do tych zwyczajów, tysiące osób co roku w czerwcu pielgrzymują do Stonehenge.

W ubiegłym roku brytyjskie władze - po raz pierwszy od 1984 roku - zezwoliły wszystkim chętnym na wejście do kręgów w najdłuższy dzień w roku. Zostały one zamknięte dla turystów po tym, gdy 17 lat temu doszło tu do gwałtownych starć "neopogan" z policją.
(jk) W.P.Najkrótsza noc w Stonehenge

Tak było w Stonehenge rok temu/AFPPrawie trzynaście tysięcy osób przyjechało do Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Zamierzają spędzić tam najkrótszą noc w roku.

W Stonehenge znajduje się zbudowany ponad cztery tysiące lat temu olbrzymi krąg kamienny - najstarsza zachowana do dzisiejszych czasów budowla.

Dla starożytnych Celtów, noc 21-ego czerwca była nocą świętą i wewnątrz kręgów odprawiali związane z przesileniem rytuały.

Nawiązując do tych zwyczajów, setki osób co roku w czerwcu pielgrzymuje do Stonehenge.

W ubiegłym roku, brytyjskie władze po raz pierwszy od 1984 roku zezwoliły wszystkim chętnym ponownie na wejście do kręgów w najdłuższy dzień w roku. Zostały one zamknięte dla turystów po tym, gdy 17 lat temu doszło do gwałtownych starć "neopogan" z policją.
(Onet.pl)

 


1.03 - 10.04.2001

W związku z epidemią pryszczycy na wniosek okolicznych farmerów władze Wiltshire w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa  zdecydowały o zamknięciu obiektu dla zwiedzających w dniach 1.03 - 10.04.2001. 
    Jedno z ognisk pryszczycy zidentyfikowano w odległości zaledwie 200 jardów od Stonehenge, a niebezpieczeństwo zainfekowania następnych farm było na tyle wysokie, że na pewien czas zamknięto nawet miejscowe szkoły, aby ograniczyć do minimum ruch w regionie. Otwarcie Stonehenge dla zwiedzających to w znacznym stopniu wyjście naprzeciw turystom, którzy i tak przez cały czas zamknięcia obiektu nie tylko
bombardowali administrację zabytku telefonami, ale po prostu przyjeżdżali i, łamiąc wszelkie zakazy, uparcie fotografowali się przy kromlechu. 
    Obecnie turyści zobowiązani są do poruszania się ściśle wytyczonymi ścieżkami.
Jako pierwsi w tym sezonie Stonehenge odwiedzili amerykańscy turyści i wycieczka szkolna z Francji. Przy wejściach i wyjściach ułożono specjalne maty nasączone środkiem dezynfekującym.

do góry


21.06.2000

Druidzi w kamiennym kręgu

Do kamiennego kręgu Stonehenge w Wielkiej Brytanii przybyło ponad 6 tysięcy osób, w tym wielu współczesnych druidów. W ten sposób zebrani świętują milenijne przesilenie słoneczne.
Stonehenge – niegdyś miejsce kultu druidów - było często sceną starć świętujących tam amatorów pogańskich rytuałów z policją. Tym razem uroczystości przebiegają jednak spokojnie. Organizacja English Heritage, która opiekuje się tym zabytkiem, po raz pierwszy od 16-stu lat zezwoliła na pełne udostępnienie Stonehenge publiczności. Przybyli na imprezę druidzi uważają się za spadkobierców starożytnego zakonu, który - jak twierdzą niektórzy - wybudował miejsce kultu. Przesilenie jest obchodzone bardzo uroczyście ale odwiedzającym nie wolno wspinać się na kamienie, palić ognisk i odtwarzać muzyki ze wzmacniaczy. Każdego roku Stonehenge odwiedza około miliona turystów.
(wiadomości. tvp.pl)

 

Kamienna noc druidów

Tysiące druidów i turystów będzie mogło obchodzić letnie przesilenie dnia z nocą w historycznym kręgu Stonehenge. Brytyjskie władze zezwoliły na to po raz pierwszy od 16 lat. W 1985 roku, podczas ceremonii na terenie liczącego 5 tys. lat kamiennym kręgu, doszło do starć z policją. Od tamtej pory krąg pierwszego dnia lata był zamknięty dla turystów. 

Od wieków Stonehenge intryguje swoją tajemniczą atmosferą i pochodzeniem. Nie wiadomo, jakie miało być przeznaczenie kamiennego kręgu - czy miał być świątynią, swoistym cmentarzem, czy kalendarzem? Zgodnie z ostatnimi badaniami przynajmniej raz odbyła się tam publiczna egzekucja.

Zdaniem Henrietty Lilley z Zakonu Druidów Stonehenge ma wyjątkową atmosferę. Jest naładowane jakąś energią. "Uważam, że ta energia znajduje się w samych kamieniach. Sprawia, że wszyscy doskonale się tam czują. Ma się wrażenie kontaktu i całkowitej jedności z naturą, a także z samymi kamieniami. To wspaniałe uczucie" - powiedziała Likkey.
(za Interia.pl)


10.06.2000

Ścięty w Stonehenge

W Londynie po raz pierwszy wystawiono na widok publiczny szkielet mężczyzny, znaleziony w pobliżu prehistorycznych kręgów kamiennych Stonehenge. Uczeni ustalili, że mężczyzna, który miał około 35-ciu lat, został ścięty przeszło dwa tysiące lat temu

Na kręgach szyjnych i szczęce szkieletu znaleziono ślady cięcia ostrym przedmiotem. Nie wiadomo, za co mężczyznę skazano na śmierć. Zdaniem uczonych, egzekucja miała szczególny charakter, gdyż dokonano jej wśród kręgów Stonehenge, wzniesionych z ogromnych bloków kamiennych. Szkielet zostanie jeszcze przebadany metodą radiowęglową, która pomoże ustalić dokładniejszą datę egzekucji. Stonehenge zbudowano mniej więcej 30 wieków przed naszą erą. Rozległe kręgi kamienne były prawdopodobnie sanktuarium, w którym odbywały się rozmaite obrzędy. (wiadomosci.tvp.pl)
 


09.06.2000

Egzekucja w Stonehenge?

David Miles inspects the severed skullBadania szkieletu znalezionego na terenie Stonehenge wskazują na ślady przerażającej egzekucji, która prawdopodobnie tam się odbyła.

Szkielet ten ekshumowano w 1923 i przez wiele lat uważano, że został zniszczony podczas nalotów na Londyn w 1941 roku, kiedy to budynek, w którym go przechowywano,  Royal College of Surgeons,  został trzykrotnie trafiony przez pocisk. Okazało się jednak, że szkielet ocalał i został umieszczony w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum). 

Stosując najnowocześniejsze metody badawcze stwierdzono, iż szkielet należał do około 35-letniego mężczyzny, któremu mieczem odcięto głowę. Wydarzenie to miało miejsce jakieś 2000 lat temu. Do tej pory uważano, że mężczyzna ów zmarł z przyczyn naturalnych.

Jacqueline McKinley, z Wessex Archaeology, odkryła małe nacięcia; ślady ostrego narzędzia na dolnej szczęce oraz czwartym kręgu szyjnym. The man's death is likely to have been an execution To jedno precyzyjne cięcie, które nastąpiło od tyłu oraz pojedynczy grób wskazują raczej na śmierć podczas egzekucji niż bitwy. English Heritage, instytucja zarządzająca Stonehenge, twierdzi: "Nie wiadomo dlaczego został stracony. Możliwym jest, że jego egzekucja miała szczególne znaczenie, a to ze względu na rangę miejsca, w którym została wykonana." 

Uważano dotąd, że Stonehenge, budowane w trzech fazach pomiędzy 3050 p.n.e. a 1600 p.n.e., zostało porzucone około 1500 p.n.e. Wspomniane wyżej dowody wskazują jednak na to, że Stonehenge utrzymało swój wyjątkowy status przez kolejne stulecia. 

David Miles, Chief Archaeologist at English Heritage, powiedział: "Stonehenge jest obiektem o światowym znaczeniu i wszystko co poszerza naszą o nim wiedzę jest niezmiernie ważne" (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk  9 June, 2000


12.06.2000

Zagadka szkieletu ze Stonehenge


     Szkielet mężczyzny zgładzonego w egzekucji w Stonehenge, największej prehistorycznej budowli na Wyspach Brytyjskich, został pokazany publiczności. Szacuje się, że kości pochodzą z okresu między 100 r. p.n.e. a 1000 r. n.e. Odkopano je w 1923 roku i przechowywano w Londynie. Sądzono, że zostały zniszczone podczas niemieckich ataków na Anglię w 1941 roku. Szkielet przetrwał jednak działania wojenne, odnaleziony został przez Mike'a Pittsa, podczas zbierania materiałów do książki o wielkim kamiennym kręgu w zachodniej Anglii. 
Dzięki nowoczesnym technikom kryminalistycznym naukowcy doszli do wniosku, że człowiek ze Stonehenge nie zmarł śmiercią naturalną, ale był ofiarą egzekucji. Archeolog Jacqueline McKinley powiedziała Agencji Reutera, że mężczyzna, który w chwili śmierci liczył około 35 lat, zmarł, bo obcięto mu głowę. Małe nacięcie na szczęce dolnej i przecięcie czwartego kręgu szyjnego świadczą, że do egzekucji użyto ostrego miecza. Dlaczego został pozbawiony życia, naukowcy nie wiedzą. Badaniami z użyciem aktywnego węgla próbują ustalić czas śmierci mężczyzny z większą dokładnością. 
   Dotychczas odnaleziono cztery kompletne szkielety w zbudowanym między 3000 a 1600 rokiem przed Chrystusem Stonehenge. 
KRU (Rzeczpospolita 12. 06. 2000)

szkielet

Powyższe zdjęcie przedstawia grób innego młodego mężczyzny z epoki żelaza. Wykopalisko z terenu Stonehenge (okolica rowu okalającego megalit) datowane na 780 - 410 p.n.e. (za English Heritage)

do góry


21.06.1999

OBCHODÓW NIE BĘDZIE. 
      W następstwie rozruchów w nocy z niedzieli na poniedziałek, brytyjska policja zamknęła wczoraj dostęp do prehistorycznej pogańskiej świątyni Słońca - Stonehenge na równinie Salisbury. W związku z najdłuższym dniem w roku, kiedy słonce jest najbliżej Ziemi, Stonehenge miało odwiedzić za specjalnymi przepustkami 150 osób, które chcą wskrzesić religie Celtów. W nocy z niedzieli na poniedziałek policja aresztowała 23 osoby, które zerwały ogrodzenie dzielące teren Stonehenge od okolicznych pól i wdarły się na teren świątyni Słońca. Były to najpoważniejsze starcia na terenie Stonehenge od 1985 r. 
GALA Dziennik Polski 21 czerwca 1999

Niestety nie wiemy czy Stonehenge było świątynią Słońca. To tylko jedno z możliwych przeznaczeń tego kromlechu. O innych czytaj w dziale Tajemnica.

 


10.04.2000

Grupa śmiałków postanowiła przetransportować bez użycia nowoczesnych technik 3-tonowy głaz z walijskich gór Preseli do oddalonego o 240 mil, tj. 383 km Stonehenge. Głaz jest z tego samego piaskowca który posłużył do wzniesienia kromlechu. Tekst artykułu z Rzeczpospolitej - tu.

 


24.10.2000

... po siedmiu miesiącach daremnych wysiłków - dali jednak za wygraną. Tekst artykułu z Rzeczpospolitej - tu.

 


22.11.1999

    Poniższy artykuł pochodzi z gazety krakowskiej Dziennik Polski
Wydaje mi się, że raczej nie możemy mówić o jakimś pojedynczym  twórcy Stonehenge.
O wspomnianym w artykule Terence Meadenie przeczytać możesz w działach
Tajemnica oraz Literatura.

Twarz ze Stonehenge 

Najprawdopodobniej twarz twórcy Stonehenge patrzyła na odwiedzających jedno z najsłynniejszych miejsc w Anglii przez 4000 lat. Brytyjski archeolog twierdzi, ze odnalazł kamienny portret wyryty na jednym z kamiennych słupów Stonehenge. Jeśli ma racje, to będzie to pierwsza twarz odkryta na budowli neolitycznej i jedno z najstarszych dziel sztuki odkrytych na Wyspach Brytyjskich.

     Dr Terence Meaden  dokonał swego odkrycia przez przypadek. Twierdzi, ze trzeba patrzeć na posag nie tylko z odpowiedniego miejsca, ale również w odpowiednim momencie. W lecie płaskorzeźba jest widoczna jedynie przez godzinę , około 14. Archeolog powiedział również, ze badacze Stonehenge nie zauważyli wyrytego portretu, gdyż zazwyczaj skupiali się na przednich ścianach budowli, omijając jej boki.

Dariusz Galaśiński   (Dziennik Polski, 22 listopada 1999) 
News BBB - pełny tekst

 


Od 1986 roku Stonehenge znajduje się na sporządzonej przez UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization; Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) liście obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturowego.

do góry

wstecz


Stonehenge - moja strona © 2000-2011

 Krzysztof Kułacki