Stonehenge dzisiaj

Główna

Gdzie i jak

Historia

Tajemnica

Literatura

Galeria

 Varia

Linki

Napisz!

Najnowsza historia Stonehenge

Historia najnowsza, czyli wydarzenia ostatnich lat, miesięcy i dni.

Informacje zamieszczone są chronologicznie


19 - 21.06.2011

Summer Solstice Trip '11. Zdjęcia.


21.06.2011

Druidzi powitali słońce

Witamy słońce i patrzymy na nie, jak na istotę boską. Ziemia zaś jest naszą matką - deklamował w uniesieniu król Artur Pendragon, głowa druidzkiej wspólnoty. W ten sposób tysiące wyznawców tego obrządku co roku w Stonehenge świętują nadejście lata.
Wokół kamiennych kręgów Stonehenge już przed świtem zgromadziły się tysiące ludzi. Choć było pochmurno, to - jak relacjonują dziennikarze - widać było wielki zapał i oddanie, z jakim co roku stają do tej samej ceremonii.

O wschodzie słońca głowa wspólnoty druidzkiej, król Artur Pendragon, zwrócił się do wszystkich, by powtórzyli za nim "wyznanie wiary". Druidzi wierzą we władzę czterech żywiołów, jednak najwyżej w hierarchii stawiają właśnie słońce.

 


- To ono mogłoby być odpowiednikiem waszego boga - mówił potem lider wspólnoty do zgromadzonych dziennikarzy.

Made in the UK

Jak co roku, do Anglii zjechali się przybysze z całego świata. - Jesteśmy Łotyszami, jesteśmy poganami. Chcieliśmy zobaczyć, jak to robią Brytyjczycy - mówiła Marina, trzymająca na rękach małe dziecko.

- To miejsce jest tak szczególne ze względu na ludzi, którzy je tworzą dzięki temu zgromadzeniu. Bo samo w sobie byłoby tylko kupą kamieni postawioną przez kogoś, kiedyś, z jakiegoś tam powodu - wtórowała jej Angielka, Tia.

materiał TVN24 http://www.tvn24.pl


30.05.2011

Summer Solstice 2011

Jak co roku na stronach English Heritage umieszczono warunki uczestnictwa w obchodach. ( tekst)


22.07.2010

Naukowcy odkryli "drewnianą siostrę" Stonehenge

O odkryciu kręgu drewnianych obelisków położonego kilkaset metrów na północny zachód od Stonehenge pisze w czwartek brytyjska prasa, nazywając je jednym z najbardziej pasjonujących odkryć dokonanych na tych terenach w ostatnich 50 latach.
Za pomocą techniki będącej "odpowiednikiem rentgena" archeolodzy "prześwietlili ziemię" i dokonali odkrycia tworzących krąg dołów. Wzniesiona ponad 4,2 tys. lat temu budowla miała 25 metrów średnicy, co oznacza, że była prawie takiej samej wielkości co główna część kamiennego Stonehenge - pisze "The Independent".
Naukowcy uważają, że w rowach znajdowały się 24 drewniane obeliski o metrowej szerokości i wysokości ok. ośmiu metrów.
Drewniana "bliźniaczka Stonehenge" - jak nazywa ją "The Independent" - znajduje się jedynie 900 metrów od słynnego kamiennego kręgu. Naukowcy uważają, że obie budowle były wzniesione w tym samym okresie.
Według archeologów, drewniany krąg był częścią większego terenu, na którym odprawiano obrzędy religijne.
Jak pisze "The Independent" ważne jest to, że nowo odkryty krąg odzwierciedla podobną budowlę znajdującą się 1300 metrów na południowy wschód od Stonehenge, o której archeolodzy wiedzieli od dawna. Archeolodzy ustalili, że obie budowle były widoczne ze Stonehenge i miały po dwa wejścia.
Tworząc wirtualny obraz terenów, naukowcy z uniwersytetów w Birmingham, Bradford, St. Andrews oraz Wiednia przez następne cztery lata będą próbowali ustalić, jak wyglądała okolica, gdy wzniesione zostało Stonehenge.
Prowadzący projekt archeolog z Uniwersytetu w Birmingham profesor Vince Gaffney jest przekonany, iż zostaną dokonane kolejne odkrycia, ponieważ 90 procent ziemi otaczającej Stonehenge nigdy nie było badane.
"Zakładaliśmy, że było tu tylko puste pole - teraz odkryliśmy budowlę używaną podczas obrzędów. To najprawdopodobniej pierwszy taki obiekt odnaleziony w ciągu ostatnich 50 lat" - wyjaśnił Gaffney "Daily Telegraph".

Pochodzenie Stonehenge wciąż pozostaje tajemnicą, ale według niektórych teorii krąg był olbrzymim astronomicznym kalendarzem. Według badaczy budowla jest ustawiona tak, by wskazywać wschód słońca podczas przesilenia letniego i zachód podczas przesilenia zimowego.
Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla została wzniesiona w trzech etapach pomiędzy rokiem 3000 a 1600 p.n.e. Jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii - co roku odwiedza go 850 tys. ludzi. JHP

PAP - Nauka w Polsce


21.06.2010

Stonehenge: tysiące ludzi powitało słońce

 

Około 20 tys. ludzi zebrało się dziś o świcie wokół Stonehenge na południu Wielkiej Brytanii, by zobaczyć, jak słońce wstaje nad starożytnym kamiennym kręgiem i w ten sposób uczcić przesilenie letnie - pisze BBC.
Wschód słońca, rozpoczynający najdłuższy na północ od równika dzień w roku, rozpoczął się nad kręgiem o godz. 4.52 czasu miejscowego (godz. 5.52 w Polsce). Wszyscy zebrani obserwowali tzw. Heel Stone - głaz ustawiony na zewnątrz kręgu na linii, po której wschodziło. W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy słońce było zasłonięte przez chmury, w poniedziałek niebo było czyste.
"Było lepiej niż w ciągu ostatnich kilku lat. Pamiętam, że ostatnim razem widziałem wschodzące słońce w 2003 roku, więc wspaniale jest je widzieć w pełnej okazałości" - powiedział Peter Carson z organizacji English Heritage, która opiekuje się zabytkiem.
"W tym roku było około 20 tys. ludzi, a w ubiegłym prawie 35 tys. - jest to znacznie mniej, co oznacza że cała operacja przebiegła łatwiej" - dodał.
Kiedy słońce powoli wstawało, na jeden z kamieni wspięła się kobieta, która zadęła w róg. W tle słychać było dźwięki bębnów, tamburynów i zabawy.

Jak podkreśla agencja Associated Press, wydarzenie to gromadzi głównie neopogan oraz zwolenników ideologii New Age.

Pochodzenie Stonehenge wciąż pozostaje tajemnicą, ale według niektórych teorii krąg był olbrzymim astronomicznym kalendarzem. Według badaczy budowla jest ustawiona tak, by wskazywać wschód słońca podczas przesilenia letniego i zachód podczas przesilenia zimowego.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla została wzniesiona w trzech etapach pomiędzy rokiem 3000 a 1600 p.n.e. Jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii - co roku odwiedza go 850 tys. ludzi. Przesilenie jest jedną z rzadkich okazji, podczas których można wejść do wnętrza kamiennego kręgu, od 1978 roku otoczonego na co dzień linami.
Polska Agencja Prasowa, SG/12:01
 

Wlk. Brytania - powitanie lata w Stonehenge

Poniedziałek, 21 czerwca 2010
Tysiące ludzi świętowało w angielskim Stonehenge nadejście lata. Jak co roku, zgromadzili się tam turyści, mieszkańcy i celtyccy kapłani.
Wschód słońca w pobliżu kamiennej budowli sprzed kilku tysięcy lat obserwowało około 20 tysięcy osób. Niektórzy zaznaczali, że te obchody najdłuższego dnia w roku na półkuli północnej, to dowód pogańskich korzeni Brytyjczyków.
„Wszyscy należymy do natury, do cyklu przyrody. Tu osobiście można poczuć te regularnie zachodzące zmiany„ - tłumaczył druid, czyli celtycki duchowny Arthur Pendragon.
Rekord popularności w Stonehenge padł rok temu, gdy wschód słońca oglądało 36 tysięcy ludzi. Dziś było ich niemal o połowę mniej, co znacznie ułatwiło pracę policji. Aresztowano 34 osoby za wykroczenia narkotykowe.
Następne tego typu obchody odbędą się w grudniu podczas najkrótszego dnia w roku.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
 


30.04.2010

Summer Solstice 2010.

English Heritage ogłosiła warunki uczestnictwa w uroczystościach związanych ze świętowaniem letniego przesilenia.
Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 19.00 w niedzielę (20.06.10) do 8.00 w poniedziałek. ( pełny tekst )

Tego dnia (jak co roku) słońce wzejdzie o 04.58 rano, miejscowego czasu.
www.english-heritage.org.uk
 


23.06.2009

35 tys. ludzi świętowało letnie przesilenie w Stonehenge


 

Ponad 35 tysiące ludzi zgromadziło się w niedzielę na równinie Salisbury przy megalitycznym kręgu Stonehenge w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, by świętować dzień przesilenia letniego.
Choć ze względu na wysoką tegoroczną frekwencję policja obawiała się ekscesów, przebieg imprezy był zasadniczo spokojny. Przybyszów zachęciły ciepła pogoda i okoliczność, że tegoroczne przesilenie letnie przypadło na weekend.

- To najbardziej magiczne miejsce na planecie - powiedział agencji Associated Press 43-letni sprzedawca antyków i wyznawca druidyzmu Frank Somers, ubrany w szaty swego kultu. Chmury spowijały niebo, gdy o godzinie 4.58 czasu lokalnego (5.58 czasu polskiego) przebiły się przez nie pierwsze promienie wschodzącego słońca.

Na imprezie panowała atmosfera karnawałowa. By nie zasnąć przed świtem, ożywiano się tańcami i kręceniem hula hop. Policja podała, że aresztowano około 30 osób w związku ze sprawami narkotykowymi i zakłóceniami porządku publicznego.

Wielki kromlech - czyli kamienny krąg z pionowo ustawionych głazów na równinie Salisbury - uznawany jest za najważniejszą budowlę megalityczną w Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca, a zbudowano go w trzech etapach w latach 3000-1600 p.n.e. Od 1986 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Opiekująca się nim organizacja British Heritage (Brytyjskie Dziedzictwo) musiała zabronić obchodzenia w Stonehenge letniego przesilenia po tym, gdy w 1985 roku doszło do starć uczestników imprezy z policją. W roku 2000 wszystkie ograniczenia dostępu cofnięto.
PAP, LC/21.06.2009

 


Powitali lato przy Stonehenge

Przywitać lato można w najróżniejszy sposób. 35 tysięcy ludzi postanowiło zjawić się wczesnym ranem na równinie Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii tuż przy megalitycznym kręgu kamieni zwanym Stonehenge - podaje ORŁA fm.

W tym roku pierwszy dzień lata przypadł w weekend, pogoda dopisała, stąd frekwencja była wysoka. Entuzjazm wzmagał apetyt przybyłych, którzy nie zapomnieli pozostawić po sobie tysięcy drobnych śmieci wokół kręgów

Setki mitów i legend ściąga co roku miliony ludzi z całego świata w to wyjątkowe miejsce. My także ulegliśmy tej miłej sugestii a baczna obserwacja głazów odkryła przed nami kolejną nowinę. Stonehenge stał się "sceną" wielu ptaków, które okazale prezentowały się na wieńczących krąg poziomych kamieniach. "Skrzydlaci aktorzy" byli niewątpliwie zdobywcami miejsca, które dla ludzi zostało oddzielone kilkudziesięciometrową połacią zieleni.

Popołudniu pogoda uległa zmianie, nadeszły ciężkie, burzowe chmury a przytłumione światło sprawiło, że kromlech jawił się w zupełnie innych barwach i nabrał posępnego oblicza. Wytrwali mogli teraz dostrzec różnicę w kolorach i nasyceniu cieni.

Przypomnijmy, że krąg pionowo ustawionych głazów na równinie Salisbury powstawał etapami pomiędzy 3000 - 1600 lat p.n.e. W 1986 r. zaliczony został do światowego dziedzictwa UNESCO.

Artur Skupieński, Radio Orła, mojawyspa.co.uk, 22/06/2009
 


29.04.2009

Summer Solstice 2009.

English Heritage ogłosiła warunki uczestnictwa w uroczystościach związanych ze świętowaniem letniego przesilenia.
Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 19.00 w sobotę (20.06.09) do 8.00 w niedzielę. ( pełny tekst )

Tego dnia słońce wzejdzie o 04.58 rano, miejscowego czasu.
www.english-heritage.org.uk
 


27.03.2009

Artykuł z dziennika "The Times":

Stonehenge na wyciągnięcie ręki.

Głazy Stonehenge nadal są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wykupić wycieczkę za 14 funtów.Wędrowaliśmy między głazami, wodząc dłońmi po ich chropowatej, pokrytej porostami powierzchni i gapiliśmy się na megality, do których to miejsce należy już od 4000 lat.

Dla pokolenia mojego taty wędrówka między głazami była czymś oczywistym. Trzydzieści lat później władze zdecydowały się ogrodzić Stonehenge - co prawda tylko nisko zawieszonymi linami - by powstrzymać turystów przed niszczeniem obiektu... (pełny tekst polski oraz angielski)

 


11.03.2009

Artykuł z dziennika "Dziennik Polski" (Londyn):

Stonehenge: miejsce magiczne

W roku 1915, 21 września w firmie obrotu nieruchomościami w Salisbury pojawiła się informacja o aukcji: "Oferta numer 15. Stonehenge oraz 30 akrów przyległych".
Przechodzący akurat Cecil Chubb zainteresował się ogłoszeniem. Ostatni właściciele, rodzina Antrobus z Cheshire pozbywała się majątku po tym jak ich jedyny syn zginął we Francji w Pierwszej Wojnie Światowej.
Cecil Chubb, tknięty przeczuciem, kupił Stonehenge za... 6,600 funtów. Dzięki temu przypadkowemu zainteresowaniu, możemy dziś podziwiać ten niezwykły monument, gdyż właściciel pozostawił go w pierwotnym stanie i w kilka lat po zakupie przekazał narodowi. (pełny tekst)

 


21.12.2008

2 tys. os. przybyło do Stonehenge, by świętować najkrótszy dzień w roku

Setki druidów, wyznawców pogańskich kultów i turystów przyjechało do Stonehenge w zachodniej Anglii, by świętować najkrótszy dzień w roku.
Podobnie jak w czerwcu, podczas przesilenia letniego, również zimą w słynnym kamiennym kręgu w Stonehenge odbywają się uroczystości kultowe.

Do Stonehenge przybyło około dwóch tysięcy osób - 10 razy mniej niż w noc świętojańską - część w białych kapłańskich szatach, większość z kamerami i aparatami fotograficznymi.
W przeszłości letnie i zimowe przesilenia prowadziły do utarczek z policją. Wstęp na teren neolitycznego kamiennego kręgu był całkowicie zabroniony, a policja musiała zmagać się z druidami i hippisami starającymi się przedrzeć w stronę Stonehenge.

Obecnie władze przyjęły bardziej pragmatyczne stanowisko i druidzi mogą dokonywać swoich obrzędów na terenie kręgu.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa


10.11.2008

Stonehenge jako urządzenie do zniszczenia świata

Producenci szukają osoby na stanowisko reżysera horroru "Stonehenge: Apocalypse". Poszukiwania prowadzone są aktualnie w ramach trwającego właśnie American Film Market.

Rzecz opowiadać będzie o grupie archeologów, którzy w okolicach megalitycznej budowli Stonehenge odkopują ludzkie szczątki. Niczego nieświadomi naukowcy uruchomili tym samym mechanizm mogący doprowadzić do końca świata.
Filmweb.pl


23.09.2008

Stonehenge młodsze niż sądzono

Tajemnicze kamienne kręgi Stonehenge powstały 300 lat później, niż uważano do tej pory. Wskazują na to nowe badania metodą radiowęglową.

Do tej pory ogólnie przyjmowano, że najdawniejszy krąg z ogromnych kamieni sprowadzonych z gór odległych o kilkaset kilometrów ustawiono w tym miejscu między 2600 a 2400 r. p.n.e.

Jednak, gdy zbadano 14 próbek resztek organicznych wydobytych spod głazów, okazało się, że znalazły się tam później, bo w latach 2400 - 2200 p.n.e..
To datowanie, to jedno z najważniejszych osiągnięć wykopalisk prowadzonych przez profesorów Tima Darvilla i Geoffa Wainwrighta. Trzeba przyznać, że to duże osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że ich wykop mierzył sobie zaledwie 2,5 na 3,5 metra. Na razie archeolodzy przyjmują dla powstania megalitycznych budowli Stonehenge w przybliżeniu datę 2300 r. p.n.e.. Jednak, jak podaje serwis BBC, w najbliższych miesiącach powinno udać się to wydarzenie datować bardziej precyzyjnie.

Jednak nawet dokładne datowanie powstania tego legendarnego miejsca nie rozwieje otaczającej go aury tajemniczości. Mimo kolejnych badań, naukowcy wciąż nie są bowiem zgodni, co do funkcji, jaką pełniły kamienne kręgi. Według autorów obecnego odkrycia Stoneheenge było miejscem uzdrowień - "neolitycznym Lourdes". SAG

PAP - Nauka w Polsce


22.09.2008

Naukowcy rozwiązali tajemnicę Stonehenge

Dwóch brytyjskich archeologów ogłosiło, że odkryło powód, dla którego powstała jedna z najbardziej tajemniczych budowli w historii świata – kamienny krąg w Stonehenge – informuje serwis CNN.
Wcześniej twierdzono, że Stonehenge to świątynia wyznawców słońca, miejsce pochówków lub astronomiczne obserwatorium.

Profesorowie Geoffrey Wainwright i Timothy Darvill twierdzą teraz, że Stonehenge to rodzaj pradawnego uzdrowiska, takiego jak dzisiejsze Lourdes, do którego pielgrzymowali ludzie z całej ówczesnej Europy.
- Odkryliśmy, że budowla powstała w związku z wiara w proces uzdrowienia – powiedział Wainwright podczas spotkania z prasą w Londynie. Jego zdaniem, świadczy o tym podwójny krąg, złożony z niebieskich kamieni, odnaleziony w Stonehenge. – Dawniej wierzono, iż kamienie o niebieskim kolorze mają wartości lecznicze – podkreśla.

Dodatkowym dowodem mają być odnalezione kości osób pochowanych w pobliżu Stonehenge. Po ich zbadaniu okazało się, że należą one do osób cierpiących na rozmaite choroby – informuje serwis CNN.


23.06.2008

Letnie przesilenie w Stonehenge

Galeria 2008Około 30 tys. ludzi zebrało się o świcie w kamiennym kręgu Stonehenge w południowej Anglii, by obserwować wschód słońca i celebrować dzień letniego przesilenia.
Słońce wzeszło o godzinie 4.58, ale niebo było zachmurzone.

Mimo typowo angielskiej deszczowej pogody wokół słynnego megalitu świętowała rekordowa od pięciu lat liczba ludzi. Wśród zgromadzonych byli czciciele Słońca, współcześni druidzi czy zwolennicy New Age, ale też turyści i zwykli ciekawscy. 55-letni Trevor Wyatt z Londynu oświadczył, że nie jest ani poganinem, ani druidem, ale "po prostu Anglikiem". Z kolei 48- letnia Zoe Neale wyjaśniła, że jej obecność w Stonehenge wpisuje się w "kryzys wieku średniego", jaki przechodzi.

W ciągu nocy zgromadzeni, racząc się piwem, podzielili się w grupy - część tańczyła wokół bębniarzy i dudziarzy, a inni do dźwięków muzyki techno.
Uczestnicy imprezy mówili zgodnie, że jest to "magiczne doświadczenie", związane z kultem przyrody, życia i siły napędzającej świat.

Rzeczniczka brytyjskiej organizacji English Heritage, która opiekuje się prehistorycznym miejscem, powiedziała, że z powodu aury wiele osób wyjechało jeszcze przed świtem.
17 osób zatrzymano pod zarzutem naruszania porządku publicznego i kradzieży.

Pochodzący z ok. 2800 roku p.n.e. kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge, w tym kamienny ołtarz, został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu Słońca i innych ciał niebieskich. Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny charakter budowli.

Stonehenge co roku przyciąga ponad 750 tys. turystów.

Galeria zdjęć z Summer Solstice 2008

PAP, JG /21.06.2008


03.06.2008

Artykuł z dziennika "Rzeczypospolita":

Cmentarzysko w świątyni z epoki kamienia

Stonehenge - najsłynniejsza budowla megalityczna świata ujawniła kolejną tajemnicę. Najnowsze wykopaliska dostarczyły dowodów na to, że była nie tylko obserwatorium, świątynią i szpitalem, ale także cmentarzem użytkowanym przez pół tysiąclecia.

Początki Stonehenge owiane są tajemnicą: powstało ono w miejscu, w którym 3100 lat p. n. e. grzebano zmarłych. Ale te prastare pochówki nie miały bezpośredniego związku ze słynną budowlą.

Dopiero ostatnie wykopaliska (sponsorowane przez BBC), pierwsze od 40 lat, ujawniły, że ten wielofunkcyjny obiekt ze schyłku epoki kamienia służył również jako cmentarzysko, i to przez kilkaset lat.

Kość węgielna

W trakcie badań, które prowadzili profesorowie Timothy Darvill i Geoff Wright z Bournemouth University, okazało się, że w obrębie słynnego kręgu pochowano 240 ludzi. Pierwszą osobą, która tam spoczęła, był męźczyzna. Jego pogrzeb mógł mieć miejsce najwcześniej 2930 lat p. n. e., najpóźniej 2870 lat p. n. e. Ostatnią pochowaną osobą była kobieta, zmarła najpóźniej 2340 lat p. n. e. Takie są wyniki określania wieku grobów metodą węgla radioaktywnego C14. (pełny tekst)


06.05.2008

Summer Solstice 2008 - najkrótsza noc w Stonehenge.

English Heritage (organizacja rządowa administrująca Stonehenge) ogłosiła warunki uczestnictwa w uroczystościach związanych ze świętowaniem letniego przesilenia.
Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 20.00 w piątek (20.06.04) do 8.00 w sobotę. (pełny tekst)

Tego dnia słońce wzejdzie o 04.58 rano, miejscowego czasu.
www.english-heritage.org.uk

 


11.04.2008

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w Stonehenge. Artykuł z dziennika "Rzeczypospolita":

Sanatorium epoki kamienia

Nie obserwatorium, nie świątynia, a raczej uzdrowisko, szpital – tak zdaniem brytyjskich archeologów zaczęła się historia najsłynniejszej budowli megalitycznej świata - Stonehenge. Dziś dobiegają końca pierwsze od 40 lat wykopaliska w tym miejscu (więcej)


02.04.2008

Stonehenge: pierwsze prace wykopaliskowe

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli pierwsze od ponad 40 lat prace wykopaliskowe we wnętrzu słynnego kręgu Stonehenge.
Podczas dwutygodniowych eksploracji badacze chcą ostatecznie ustalić datę powstania monumentalnej konstrukcji oraz przyjrzeć się uważnie mniejszym błękitnym skałom z Walii, które leżą we wnętrzu kamiennego kręgu. Zdaniem ekspertów, właśnie te skały mają związek z prawdziwą rolą, jaką miał pełnić kamienny krąg, czyli uzdrawianiem.

Prace archeologiczne w Stonehenge są finansowane przez telewizję BBC, która wyemituje jesienią specjalne wydanie programu „Timewatch” poświęcone starożytnej budowli.
za onet.pl


01.04.2008

Artykuł z dziennika "The Times":

Stonehenge ujawnia swe sekrety.
 

 Brytyjscy badacze znów pochylają się nad zagadkami kamiennego kręgu. Być może tym razem uda się ostatecznie ustalić, czemu służyła budowla.

W tym tygodniu rozpoczęto pierwsze od ponad pół wieku poważne prace wykopaliskowe w wewnętrznym kręgu Stonehenge. Mają odpowiedzieć na pytanie kiedy i dlaczego powstała zagadkowa kamienna budowla.

Pomiędzy gigantycznym granitowym głazem a mniejszym, sięgającym do kolan błękitnym kamieniem z Pembrokeshire wytyczono mały skrawek ziemi. Archeolodzy wierzą, że jego zawartość może dostarczyć pewnych odpowiedzi. (pełny tekst polski oraz angielski)
 


25.03.2008

W Australii powstaje replika kręgu ze Stonehenge

W Australii powstaje kopia neolitycznego kręgu ze Stonehenge. Przedsiębiorca, który wymyślił to przedsięwzięcie, ma nadzieję, że pierwsi turyści będą mogli zwiedzić kamienną replikę w zimowe przesilenie tego roku.
"Robię to, bo mogę" - wyznaje Ross Smith, w którego posiadłości w rejonie Margaret River w stanie Australia Zachodnia powstaje replika słynnych kromlechów, czyli ustawionych pionowo głazów. Smith dodaje, że "nigdzie dotąd na świecie nie wybudowano pełnego Stonehenge".

Przedsięwzięcie, którego koszt wynosi 1,4 mln australijskich dolarów (820 tys. euro) i nazwane po prostu Henge, to 101 bloków granitu tworzących podwójny krąg o wewnętrznej średnicy 33 metrów, otaczający centralnie usytuowany ołtarz.

Ale, inaczej niż w prawdziwym Stonehenge w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, turyści będą mogli dotykać głazów i bawić się wśród nich. Wstęp ma być płatny. Australijska replika ma być też wynajmowana na śluby i inne imprezy.

Jej właściciel przewiduje, że co roku odwiedzi jego megality 200-300 tysięcy ludzi.
Źródło : PAP


06.12.2007

Nie będzie tunelu pod Stonehenge.

Brytyjski parlament odrzucił plan finansowania budowy 2,1 km tunelu. Planowany koszt budowy okazał się zbyt wysoki. Poniżej zamieszczam teść emaila który otrzymałem dziś rano od organizacji "Save Stonehenge":

 Dear Friend of Stonehenge,

This is a short email to let you know that the A303 Stonehenge tunnel/road scheme was officially scrapped this morning, Thursday 6th
December. That's the news we've wanted to bring you for almost a decade!
You can read the official British government announcement by Tom Harris MP here:
http://www.dft.gov.uk/press/speechesstatements/statements/a303
You can find a more detailed report here:
http://www.dft.gov.uk/press/speechesstatements/statements/a303
You can read our (delighted) reaction and response in our press release:
http://www.savestonehenge.org.uk/ssnr061207.html

Save Stonehenge was formed back in early 1999 to fight this destructive scheme. We're delighted to have played a very small part in today's
victory, along with *many* other environmental groups and individuals. We'd like to pay tribute to our friends at the Stonehenge Alliance,
particularly Dr Kate Fielden, whose tireless commitment to Stonehenge has kept this issue alive.

We'd also like to thank all of you -- our supporters, some 1600 people on our email list from over 25 different countries -- for your unflagging support over most of the last decade. Hopefully, this is the end of our campaign, but there's still much work to be done in securing the future of the Stonehenge World Heritage Site. This may be our last email, but we'll announce any future plans or developments on our website. You can get immediate updates by subscribing to our RSS feed:
http://www.savestonehenge.org.uk/rss.xml

Thank you all again so much!
Best wishes,
Chris W.
for Save Stonehenge!
http://www.savestonehenge.org.uk

Informacja BBC tutaj


15.11.2007

Ridley Scott opowie o tajemniczej sile Stonehenge

Ridley ScottRidley Scott, który na ekranach naszych kin pokazywał ostatnio "Dobry rok", stanie za kamerą w czasie realizacji filmu pt. "Stones". Film wyprodukuje studio Fox 2000 oraz kierowane przez Scotta, studio Scott Free.
"Stones", który powstanie na motywach scenariusza Matta Cirulnicka, będzie opowieścią o tym jak tajemniczej destrukcji ulegają wszystkie miejsca starożytnych kultów religijnych na Ziemi. Okazuje się, że rozwiązane zagadki to Stonehenge, które wiąże ze sobą wszystkie artefakty posiadające wciąż pradawne moce. Cirulnick zdradza, że inspiracją dla scenariusza "Stones" było założenie, że Stonehenge, piramidy i inne tego rodzaju miejsca zostały wybudowane, aby mogły spełnić wspólny cel.
za stopklatka.pl
 


14.11.2007

Gdzie mieszkali budowniczowie Stonehenge?
 

 


Archeolodzy pracujący w pobliżu Stonehenge w Anglii odkryli pozostałości ludzkich siedzib sprzed około 4500 lat, które mogą okazać się największą neolityczną osadą odnalezioną w północnej części Europy - donosi serwis internetowy BBC News.

Na stanowisku w odległości trzech kilometrów od słynnego kamiennego kręgu Stonehenge, pod ziemnym nasypem Durrington Walls, naukowcy prowadzą wykopaliska w miejscu, gdzie istniała osada zamieszkana przez budowniczych tej tajemniczej megalitycznej budowli.
Archeolodzy odsłonili na razie pozostałości 10 domostw z szacowanej liczby 300 siedzib. Zdaniem naukowców może okazać się, że rzeczywista liczba domów znajdujących się na stanowisku będzie dwukrotnie większa.

Zdaniem ekspertów, niektóre odkryte domostwa mają wyższy status niż pozostałe, co jest pierwszą oznaką różnic społecznych i hierarchii w czasach budowy Stonehenge, około 2600-2500 r. p.n.e. (więcej)
 


18.08.2007

Najbardziej przecenione atrakcje turystyczne.

Stonehenge, Wieża Eiffle'a, Luwr, Statua Wolności i inne światowe miejsca-symbole znalazły się na liście najbardziej przecenionych atrakcji turystycznych, wybranych przez brytyjskich internautów.

W sondażu przeprowadzonym dla jednej z firm ubezpieczeniowych głosujący opisywali, które z celów turystycznych pielgrzymek najmocniej ich zawiodły. Wyniki badania opisał w piątek portal BBC News.
W ich kraju brytyjskich turystów rozczarowuje najbardziej megalityczna budowla Stonehenge, która okazuje się "błotnistym polem" leżącym w pobliżu autostrady. Za najbardziej chybioną atrakcję za granicą uznali Wieżę Eiffle'a: kolejki do niej są olbrzymie, widok z góry "wcale nie robi wrażenia", a laserowa iluminacja "jest w absolutnie złym guście".
Internauci byli krytyczni, ale też konstruktywni: wybrali ponadto miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Za takie uznali m.in. wenecki Canale Grande, replikę szekspirowskiego Globe Theatre w Londynie, oraz budowle starożytnej Petry w Jordanii. (za Wirtualna Polska)


28.06.2007

Druidzi a Siedem cudów świata.

30 Druidów odprawiło dziś w Stonehenge ceremonię w intencji przyznania obiektowi statusu Nowego cudu świata. Między ósmą i dziewiątą, w dziesięciominutowych cyklach grali na bębnach. Był to to tradycyjny obrządek druidzki ku czci ducha natury, specjalnie adaptowany na tę okazję.

Wyniki głosownia poznamy 7 lipca bieżącego roku. (pełny tekst)
za BBC News news


21.06.2007

Zgodnie z tym co podaje BBC w tym roku do Stonehenge przybyło 24 094 osób czyli sporo więcej niż w roku ubiegłym (18 700). Ciekawostką jest fakt, że duża część skorzystała z transportu publicznego więc na parkingu było znacząco mniej samochodów.
Policja z Wiltshire która aresztowała 4 osoby wydała komunikat mówiący, iż tegoroczna impreza była bardzo spokojna i pokojowa. (pełny tekst)


Początek lata przy kręgu Stonehenge

Ponad 24 tysiące ludzi zgromadziło się na równinie Salisbury przy megalitycznym kręgu Stonehenge w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, by świętować w czwartek dzień letniego przesilenia(...)

Okryci skórami zwierząt, w czarnych pelerynach z dębowymi liśćmi, współcześni druidzi, hippisi, ciekawscy i turyści, świętowali całą noc nadejście świtu. Po kilku godzinach tańców część z nich zrzuciła okrycia.

Słońce wzeszło o godzinie 4.58, ale niestety niebo było zachmurzone.

– Letnie przesilenie stanowi środek harmonizujący nas z cyklami natury, łączy nas z ziemią, ze zmianami pór roku – powiedział rzecznik organizacji współczesnych druidów Network Druidic.
(pełny tekst)

za Polska Agencja Prasowa

Letnie przesilenie przy Stonehenge

Co roku, w dniu przesilenia letniego tysiące ludzi w Wiltshire witają wschód słońca przy kręgu Stonehenge. Dzisiejszego poranka zebrało się tam ok. 17 000 osób.
Współcześni druidzi, hippisi, ciekawscy i turyści przywitali świt najdłuższego dnia w roku przy najważniejszej budowli megalitycznej w Wielkiej Brytanii. Stonehenge pochodzi z przełomu epoki neolitu i brązu. Położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury południowej Anglii.
„Bardzo podobało mi się, że można było robić zdjęcia wśród skał, których normalnie nie można oglądać z bliska, a jak się ktoś uparł to nawet można było się na nie wspiąć. Jedyne co mi przeszkadzało to ci wszyscy ludzie. Wołałabym być tam bez nich” – mówi Katarzyna, która i w tym roku przywitała świt przy Stonehenge.

Kromlech, czyli kamienny krąg z pionowo ustawionych głazów, najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Obiekt od 1968 roku należy do UNESCO oraz znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument.

Jego nazwa pochodzi od staro-angielskiego języka, gdzie stān oznaczało kamień (ang. stone) oraz albo hencg oznaczające otaczać (ang. hinge) lub hen(c)en oznaczające szubienicę. Ze słowa henge powstało słowo henges - kręgi, którymi teraz są nazywane obiekty tego typu.

Przesilenie letnie to moment największego odchylenia Słońca od równika. W tym czasie na półkuli północnej przypada najdłuższy dzień roku, podczas, gdy na półkuli południowej najdłuższa noc.

Z tej okazji co roku do Stonehenge zjeżdżają nie tylko miłośnicy astronomii czy turyści, ale też zwolennicy New Age, magii i dawnych wierzeń. Tańce i śpiewy zgromadzonych przybierają czasem charakter pogańskich obrzędów.

za www.mojawyspa.co.uk

Galeria zdjęć Summer Solstice 2007


18.06.2007

Letnie przesilenie 2007 - najkrótsza noc w Stonehenge.

Condition_of_Entry_FINAL_07.pdf


Na stronie internetowej English Heritage umieszczono mapę oraz skrócone warunki uczestnictwa w Summer Solstice '07. (pełny tekst) 


07.06.2007

Siedem cudów świata - aktualizacja listy

 Ze słynnej listy siedmiu cudów świata, która powstała ponad 2000 lat temu do dziś przetrwały jedynie egipskie piramidy. Szwajcarska organizacja new 7 Wonders zorganizowała głosowanie, w którym zostanie wyłoniona nowa siódemka.

(...)Na szczycie nowej listy zabytków nominowanych do siedmiu cudów świata opublikowanej 7 maja znalazły się: grecki Akropol, starożytne miasto Majów Chichen Itza w Meksyku, rzymskie Koloseum, Wieża Eiffla w Paryżu, ruiny miast Inków Machu Picchu, ruiny miasta Petra w południowo-zachodniej Jordanii, kamienne posągi na Wyspie Wielkanocnej, krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii i świątynia Tadź Mahal w Indiach. (pełny tekst)

za http://wiadomosci.gazeta.pl


18.05.2007

Summer Solstice 2007 - najkrótsza noc w Stonehenge.

English Heritage (organizacja rządowa administrująca Stonehenge) ogłosiła warunki uczestnictwa w uroczystościach związanych ze świętowaniem letniego przesilenia.
Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 20.30 w środę (20.06.06) do 8.00 w czwartek.

Tego dnia słońce wzejdzie o 04.58 rano, miejscowego czasu. (pełny tekst)

za www.english-heritage.org.uk

 


11.01.2007

Odnaleziono piętnastowieczny szkic Stonehenge.

Early sketch of Stonehenge found

 

Francuski historyk Christian Heck profesor z wydziału historii sztuki uniwersytetu w Lille odnalazł szkic juz w 2001 roku, ale jak sam mówi nie zdawał sobie sprawy z wagi odkrycia. Rysunek jest jednym z trzech znanych dotychczas średniowiecznych przedstawień megalitu ale pierwszym który wskazuje na to, iż jego autor był na miejscu i widział obiekt. Jest to także najstarszy dokument w którym pojawił sie współczesny nam sposób zapisu nazwy kromlechu. (więcej)

 

 


21.12.2006

Zimowe przesilenie w Stonehenge - falstart:)

They should always check.Około 60 osób przybyło do Stonehenge w czwartek 20 grudnia aby świętować dzień zimowego przesilenia. Niestety dla nich pojawili się tam o jeden dzień za wcześnie!

Przesilenie zimowe na półkuli północnej, to najkrótszy dzień w roku, w którym Słońce znajduje się w zenicie w najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej. Z powodu długości roku słonecznego 365 dni 5 godzin 48 minut i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe przypada na dni 21-22 grudnia (w 2005 przesilenie nastąpiło 21.XII o 19.35, w 2006 22.XII o 1.22, a w 2007 nastąpi 22.XII o 7.08).
Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.
Przesilenie zimowe w większości kultur było okazją do świętowania "odradzania się Słońca". W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji narodziny bóstwa Słońca Mitry, wśród ludów germańskich Yule, u Słowian Święto Godowe.
Dla półkuli południowej, przesilenie zimowe ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli przypada zazwyczaj na 21 czerwca

Rzecznik prasowy English Heritage stwierdził, że biorąc pod uwagę, iż letnie przesilenie datowane jest na 21 czerwca przybyli błędnie założyli, że zimowe także wypada 21: "Powinni zawsze sprawdzać"(więcej)

za BBC News news.bbc.co.uk 21 December 2006


22.11.2006

No i doczekaliśmy się następnej teorii na temat przeznaczenia Stonehenge. Poniżej notatki zamieszczone na trzech portalach internetowych.


Kolejna teoria na temat roli Stonehenge

Słynne kamienne kręgi w Stonehenge mogły w epoce neolitu i brązu pełnić rolę centrum uzdrawiania chorych.
Taką teorię zaprezentował w swojej ostatniej publikacji prof. Timothy Darvill z Uniwersytetu Bournemouth - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo"(...)

Prof. Timothy Darvill, dyrektor Wydziału Archeologii Uniwersytetu Bournemouth i wieloletni badacz Stonehenge, proponuje inne wyjaśnienie zastosowania kamiennych kręgów w epoce neolitu i brązu. Jego zdaniem, dla użytkowników Stonehenge najważniejszym okresem w roku była zima, a zwłaszcza dzień przesilenia zimowego.

Właśnie wówczas sanktuarium wyznaczone przez kamienne kręgi prawdopodobnie miało dla neolitycznych mieszkańców Wysp Brytyjskich największą moc. Nie przybywali oni tutaj w celu obserwacji ciał niebieskich lub składania ofiar bóstwom astronomicznym, ale aby prosić o zdrowie i uleczenie.
(...)
P
ełną argumentację swojej nowej teorii prof. zawarł w ostatniej publikacji na ten temat pt."Stonehenge: The Biography of a Landscape".

(więcej)

Onet.pl 21.11.06


Magiczne kamienne kręgi

(...) Uważam, że w przypadku Stonehenge rolę głównego bóstwa pełnił prehistoryczny odpowiednik greko-rzymskiego uzdrawiającego boga Apollona –zaznacza prof. Darvill.
(...)Kolejnym potwierdzeniem uzdrawiającego i magicznego zastosowania Stonehenge w przeszłości może być analiza pochówków, odnajdywanych w okolicy kręgów. W wielu odsłoniętych grobach pochowano ludzi z widocznymi śladami chorób – ze skrzywieniami lub złamanymi kośćmi. Prof. Darvill sądzi, że były to osoby, które zmarły po długiej pielgrzymce do magicznego sanktuarium. (więcej)
wiedza.tvp.pl za Polska Agencja Prasowa 20.11.06

 

Krąg w Stonehenge odwiedzali chorzy?

Słynny prehistoryczny kamienny krąg w Stonehenge jest do dziś zagadką – przez jednych uważany jest za miejsce kultu, przez innych za kalendarz, jeszcze inni widzą w zabytku ślady działalności istot pozaziemskich. w Brytyjski archeolog Timothy Darvill wysnuł kolejną hipotezę - Stonehenge to miejsce pielgrzymek chorych.
Timothy Darvill uważa, że od ponad 4 tysięcy lat na południe Anglii, gdzie znajduje się kamienny krąg ciągnęli ludzie chorzy i ranni. Pielgrzymka do świętego miejsca miała im zapewnić wyzdrowienie i uleczenie od ran.
Hipoteza opiera się na znaleziskach dokonanych w całej okolicy Stonehenge – archeolodzy znaleźli ogromne ilości grobów ze szczątkami ludzkimi. Gdyby kręgu nie odwiedzali chorzy, pochówków byłoby znacznie mniej – uważa Darvill. Swoja tezę uczony opublikował w wydanej właśnie książce "Stonehenge: Biography of a Landscape"
.
gery.pl 06.12.2006
 


21.06.2006

Około 17 - 19 tysięcy ludzi zebrało się w tym roku wokół Stonehenge, by powitać świt najdłuższego dnia w roku.
W tym roku pogoda wyjątkowo nie dopisała. Przez dłuższy czas padał deszcz, a około drugiej w nocy rozpętała się ulewa która "przegoniła" bardzo wielu świętujących. Jednakże pomimo tych niedogodności bycie w tym miejscu w tym konkretnym dniu pozostaje jednym z tych doświadczeń, które pamięta się do końca życia.

Link do relacji zamieszczonych przez kilka ważniejszych serwisów internetowych. (więcej)
Galeria zrobionych przeze mnie zdjęć. (więcej)
 


31.05.2006

Brytyjska firma Preseli Bluestones ogłosiła ambitny plan budowy repliki Stonehenge.

modelW posiadaniu firmy znajdują się tereny, z których pochodzą doleryty (niebieskie/sine kamienie) wykorzystane do budowy oryginalnego kromlechu.
Colin Shearing z Preseli Bluestones stwierdził, iż firma nie zamierza kopiować istniejących ruin, lecz nosi się z zamiarem odtworzenia kręgu w kształcie, jaki miał on 4 tys. lat temu.


„Nowe Stonehenge” miałoby zostać zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych oraz starożytnych metod budowania.
Nie zdecydowano się jeszcze na konkretna lokację, ale wiadomo, że pod uwagę brany jest Cotswold Water Park leżący pomiędzy Wiltshire and Gloucs.
(więcej)


za BBC News news.bbc.co.uk  09 May, 2006


08.05.2006

Summer Solstice 2006 - najkrótsza noc w Stonehenge.

English Heritage (organizacja rządowa administrująca Stonehenge) ogłosiła warunki uczestnictwa w uroczystościach związanych ze świętowaniem letniego przesilenia.
Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 22.00 we wtorek (20.06.06) do 9.00 w środę.

Tego dnia słońce wzejdzie o 04.58 rano, miejscowego czasu. (pełny tekst)

za www.english-heritage.org.uk


21.06.2005

Świętujący w Stonehenge - o parę miesięcy za wcześnie?

Czy zbierające się co roku tłumy przychodzą by uczcić inne święto niż ich przodkowie?

Analiza znalezionych przez archeologów w Durrington Walls, miejscu ceremonii położonym nad rzeką Avon nieopodal Stonehenge, dużej ilości świńskich kości doprowadziła do zaskakujących wniosków.

Okazało się, że znalezione tam zęby należały w większości do zwierząt, które w momencie śmierci nie były starsze niż rok. Doktor Umburto Albarella z Uniwersytetu w Sheffield, archeolog specjalizujący się w tym zagadnieniu powiedział, że w okresie neolitu świnie prosiły się tylko raz do roku a te znalezione przy Stonehenge przyszły na świat wiosną. Ogromna ilość kości zwierząt zabijanych w grudniu lub styczniu świadczyć może, że nasi neolityczni przodkowie gromadzili się tam nie po to, aby czcić, jak się powszechnie uważa, wiosenne a zimowe przesilenie!  (pełny tekst)

za
www.telegraph.co.uk 21June 2005


27.12.2005

Stonehenge otwarte dla zwiedzających w Nowy Rok oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Angielski Instytut Dziedzictwa Narodowego, English Heritage - odpowiadając na ogromne zainteresowanie turystów postanowił udostępnić im obiekt w dni świąteczne.

Peter Garson, dyrektor Stonehenge stwierdził, że w tych dniach i tak wiele autokarów zatrzymywało się na poboczach przebiegającej obok szosy, aby umożliwić podróżującym nimi turystom na podziwianie kromlechu.

Pierwszego dnia 2006 roku obiekt będzie otwarty od 10.00 do 16.00. (tekst)
 

za BBC News news.bbc.co.uk  27 December 2005


21.06.2005

Tłumy w Stonehenge
 
Prawie 23 tysiące ludzi przybyło do Stonehenge aby przy akompaniamencie bębnów i trąbek podziwiać we wtorek o godz. 4.58 lokalnego czasu wschód słońca podczas letniego przesilenia dnia z nocą.

 
Policja Wiltshire stwierdziła, że obchody przebiegały względnie spokojnie, za wykroczenia związane z nadużyciem alkoholu aresztowano osiem osób.

Również przedstawiciel English Heritage, dr Simon Thurley powiedział, że wszystko przebiegało bez zakłóceń.

Po raz pierwszy od 2000 roku nie pobierano opłat od turystów chcących oglądać wschód słońca w Stonehenge. (pełny tekst)

za BBC News news.bbc.co.uk  21June, 2005

 do góry

dalej


Stonehenge - moja strona © 2000-2012 Krzysztof Kułacki

Główna

Gdzie i jak

Historia

Tajemnica

Literatura

Galeria 1

Varia

Linki

Napisz!

Najnowsza historia Stonehenge