wstecz

 

Główna

Historia

Tajemnica

Literatura

Galeria 1

Varia

Linki

Napisz !

Najnowsza historia Stonehenge

 

kolej

Najbliższa stacja kolejowa jest w Salisbury (9 i pół mili), skąd  autobusem dostaniemy się na miejsce. W Salisbury jest duży dworzec kolejowy z którego mamy świetne połączenia do wielu części W. Brytanii. 
Do Salisbury mamy bezpośrednie pociągi z Londynu, Southampton, Portsmouth, południowej Walii (Cardiff, Swansea, oraz Newport), Bath, Bristolu, i Exeter. W Londynie podróż rozpoczynamy z dworca Waterloo. Pociągi odchodzą średnio co godzinę a sama podróż potrwa około półtorej godziny. Trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 30 funtów.
 

 


autobus

Gdy dotrzemy pociągiem do Salisbury dalszą podróż możemy kontynuować autobusem.
Przewozami zajmuje się na przykład firma:

 

www.wdbus.co.uk

Oraz:

http://www.thestonehengetour.info/index.shtml


Powyższe informacje były aktualne w dniu publikacji .
Przed rozpoczęciem podróży należy upewnić się, czy jest tak nadal.


autobus

Wybierając się na wycieczkę z Londynu, skorzystać można także z usług firmy National Express specjalizującej się w przewozach autokarowych na większe odległości (także międzynarodowych). Należy dojechać do Salisbury lub Amesbury Bus Station. 

Dodatkowe informacjewww.nationalexpress.co.uk

Powyższe informacje były aktualne w dniu publikacji.
Przed rozpoczęciem podróży należy upewnić się, czy jest tak nadal.

do góry


samochód

Na pierwszy rzut oka droga wydawać się może skomplikowana lecz naszpikowana jest drogowskazami do Stonehenge.
Wersja najszybsza, tzn. jedziemy autostradami i głównymi drogami. Nie radzę wracać do Londynu w niedzielę wieczorem ...co Ty k... wiesz o korkach? :)

Około 140 km od Londynu. Wyjeżdżamy z miasta i kierujemy się na zachód droga M4. Dojeżdżamy do skrzyżowania z droga M25 i skręcamy w lewo kierując się na południe. Drogą M25 jedziemy 11,4 km do skrzyżowania z M3. Tam skręcamy w prawo i jadąc droga M3 kierujemy się na Southampton. Pokonujemy dystans 52,6 km pilnie wypatrując skrzyżowania z drogą A303. Skręcamy w prawo i ta drogą jedziemy 47,4 km. Po lewej stronie zobaczymy cel naszej podróży.

 


Wycieczka


Najłatwiejszym chyba sposobem na zobaczenie Stonehenge jest udanie się na jednodniową wycieczkę (day tour) zorganizowaną przez jedno z niezliczonych londyńskich biur podróży.
Sposób ten ma jedną niepodważalną zaletę: wszystko jest zorganizowane za nas - a nam pozostaje zapłacić za bilet i stawić się na miejscu odjazdu autokaru;) 
Wybór wycieczek jest przeogromny, szczególnie w sezonie wakacyjnym, a ceny wbrew pozorom konkurencyjne w stosunku do pozostałych środków transportu.


Jak to zrobić spróbuję przedstawić na przykładzie swojego ostatniego wyjazdu do Stonehenge.

kliknij by powiększyćOgłoszenia znaleźć możemy w prawie każdej gazecie lub tygodniku lub na ulotkach dostępnych na dworcach czy stacjach metra. Moje biuro znalazłem w TNT, darmowym tygodniku dostępnym np. przy wielu stacjach metra. Jechałem w połowie grudnia, poza sezonem więc wybór w tym akurat numerze nie był specjalnie szeroki ale i tak udało mi się znaleźć wyjazd w planowanym dniu. Poza tym w cenie wycieczki był wstęp do rzymskich łaźni w Bath, których nie widziałem jeszcze od wewnątrz (bilet wstępu do Stonehenge również był wliczony). To wszystko za  35 funtów (grudzień 2003).

Na tej samej stronie ogłaszało się biuro z wycieczką Stonehenge i Salisbury za jedyne 14 funtów, niestety nie odpowiadał mi termin.

W siedzibie gdzie sprzedano mi bilet zapytano mnie gdzie będę chciał wsiąść 
(okazało się, że autokar zabiera wycieczkowiczów z trzech różnych punktów w Londynie - wiec mogłem wybrać najbliższe miejscu zamieszkania) i wręczono mapkę z zaznaczonym punktem spotkania.


Autobus przyjechał punktualnie. Okazało się, że na wycieczkę wybrało się w tym dniu 6 (!) osób. Podróż w prawie pustym, wygodnym autokarze przebiegła bardzo przyjemnie. Każdy z uczestników dostał kartkę z opisem celu wycieczki, mapką Bath i informacją co zrobić w przypadku spóźnienia się na autobus itp.

Thank you for traveling to Stonehenge and Bath with Hallam Anderson Tours. We hope that you will enjoy your day with us and that you will find this information sheet useful. You are being accompanied by one of Hallam Anderson's professional tour guides. Please feet free to ask them lots of questions - that's what they are there for!
Your tour will include:
- Entrance into Stonehenge - complimentary audio guide subject to availability
- Guided sightseeing tour of Bath by coach which will take about 1 hour
- Entrance into the Roman Bath Museum
- Free time to explore the city yourself

Please ensure that you are clear about when and where to meet the coach at the end of the day.
(pełny tekst)


Przewodnik który z nami jechał dowcipnie i ciekawie opowiadał o historii miejsc w których będziemy. 
Wszystko przebiegło bez przeszkód, mieliśmy wystarczająco dużo czasu aby zwiedzić wszystkie odwiedzane miejsca i w planowanym czasie powróciliśmy do Londynu.

Powyższe informacje były aktualne w dniu publikacji .
Przed rozpoczęciem podróży należy upewnić się, czy jest tak nadal.

do góry

wstecz


Stonehenge - moja strona © 2000-2011 Krzysztof Kułacki